Konferencja Wyzwania Teraźniejszości

W tym roku Fundacja American Councils for International Education świętuje swoje 50-lecie!

Wspólnie z absolwentami naszych programów chcielibyśmy celebrować tę wyjątkową rocznicę! Serdecznie zapraszamy na konferencję ,,Wyzwania Teraźniejszości’’, podczas której porozmawiamy o tym, jak możemy zmierzyć się z wyzwaniami stojącymi przed młodymi ludźmi w dzisiejszych czasach.

Podczas konferencji będzie można wybrać jeden panel dyskusyjny spośród trzech, których panelistami będą eksperci - uczestnicy Programu Open World - programu wymiany zawodowej finansowanej przez Kongres Stanów Zjednoczonych.

Na koniec zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w panelu Społeczeństwo Obywatelskie – Jak budować postawę obywatelską wśród młodych? oraz do rozmowy z absolwentami programów FLEX, Civic Up! Academy, Sure oraz Open World. 

AGENDA WYDARZENIA

PANEL 1: Integracja, nie izolacja – Jak budować inkluzywne społeczeństwo?  

Nasze społeczeństwo zmienia się dynamicznie, a wraz z nim rośnie nasza świadomość na temat potrzeby budowania postaw inkluzywnych. Coraz częściej rozmawiamy o tym, jak włączać osoby z różnych grup mniejszościowych w życie społeczne, polityczne i kulturalne, tak aby nikt nie czuł się pominięty. Podczas tego panelu przyjrzymy się bliżej, czym jest inkluzywne społeczeństwo, jakie są jego cechy i jak każdy z nas może przyczynić się do budowania bardziej przyjaznego środowiska. 

PANELIŚCI

Miłosz Przepiórkowski – przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Lambda Warszawa, z którym związany jest od 2018 roku. W Lambdzie odpowiada za międzynarodowe projekty, fundraising oraz działania PR. Jest pionierskim aktywistą w Polsce, działającym na rzecz poprawy praw, widoczności i dobrostanu społeczności Bi+. Przez swoje zaangażowanie i umiejętności, współtworzył Centrum Pomocy dla Uchodźców LGBTQIAP. Jest także współautorem „Kropki nad Bi” – pierwszej książki w Europie Środkowo-Wschodniej w pełni poświęconej społeczności Bi+. Współorganizował również Warsaw QueerWeek, największy festiwal na rzecz społeczności LGBTQIAP w Polsce.  

Justyna Nakielska – aktywistka na rzecz praw człowieka, specjalizująca się w rzecznictwie politycznym, prawach podstawowych oraz niedyskryminacji. Przez wiele lat działała w Kampanii Przeciw Homofobii (KPH), gdzie kierowała zespołem rzecznictwa, walcząc o prawa osób LGBT+. Obecnie jest zaangażowana w działania Fundacji Habitat for Humanity Poland, gdzie zajmuje się politykami mieszkaniowymi i zapewnianiem dostępu do mieszkań dla grup szczególnie narażonych na wykluczenie społeczne. Członkini Komitetu Umowy Partnerstwa, który monitoruje wdrażanie Funduszy Europejskich w Polsce, gdzie czuwa nad zgodnością z zasadami niedyskryminacji, poszanowania praw podstawowych oraz sprawami mieszkaniowymi. Bacznie obserwuje, w jaki sposób technologie cyfrowe mogą skutecznie wzmocnić społeczeństwo obywatelskie i zwiększyć zaangażowanie w budowanie demokratycznych, różnorodnych społeczeństw. 

Julia Kata – psycholożka, obecnie w trakcie szkolenia na mediatorkę. Od ponad dekady pracuje z osobami transpłciowymi i niebinarnymi. W latach 2016-17 była członkinią zarządu IGLYO. Jest współautorką badań naukowych, raportów i broszur edukacyjnych. Prowadzi grupy wsparcia dla polskiej społeczności. Przeprowadza szkolenia na temat praw osób transpłciowych oraz inkluzywnego języka dla instytucji edukacyjnych, firm, pracowników służby zdrowia i studentów. Od lutego 2022 roku wspiera uchodźców, korzystając z usług oferowanych przez Centrum Pomocy Uchodźcom LGBTQIAP przy Stowarzyszeniu Lambda Warszawa, jako ekspertka ds. osób transpłciowych i niebinarnych.  


PANEL 2: Zdrowie psychiczne – Fundament pozytywnego rozwoju?

W dzisiejszym świecie, młodzi ludzie mierzą się z wieloma wyzwaniami. Wyzwania te często polegają na konieczności znalezienia równowagi między nauką/pracą a życiem prywatnym, zmaganiu się z FOMO, czyli lękiem przed utratą czegoś ważnego, czy też na porównywaniu się z innymi. W obliczu tych wyzwań, młodym ludziom towarzyszą stres oraz uczucia niepewności i niepokoju. Jak radzić sobie z tymi wyzwaniami i jednocześnie znaleźć motywację do działania? Co to oznacza, że zdrowie psychiczne jest fundamentem pozytywnego rozwoju? Odpowiedzi na te pytania poszukamy wspólnie podczas panelu! 

PANELIŚCI

Michał Bydzicki – psycholog i pedagog. Jest doświadczonym specjalistą w pracy z młodzieżą i ich opiekunami.  Swoją karierę rozpoczął w 2012 roku jako wychowawca w projekcie dla osób w pieczy zastępczej. Następnie prowadził warsztaty psychoedukacyjne w warszawskich szkołach i pracował jako pedagog ulicy w Stowarzyszeniu Program Stacja, gdzie wspierał młodych ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym i kryzysem bezdomności. Obecnie pracuje jako psycholog w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 KĄT, a także jako psychoterapeuta w Młodzieżowym Ośrodku Profilaktyki i Psychoterapii MOP oraz w poradni Inne Miejsce, gdzie prowadzi psychoterapię  dla nastolatków. W swojej pracy pomaga młodym ludziom w nazywaniu swoich emocji i potrzeb, odkrywaniu swojej tożsamości, oraz w tym, żeby czuli się dobrze sami ze sobą.

Anna Kawalska – psycholożka międzykulturowa, psychotraumatolożka, trenerka umiejętności psychologicznych oraz kompetencji międzykulturowych, arterapeutka. Posiada dwudziestoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi z doświadczeniem migracji i uchodźstwa. Prowadzi zajęcia grupowe o charakterze wsparciowym, profilaktycznym, psychoedukacyjnym. Specjalizuje się w między innymi w takich tematach jak: rezyliencja, radzenie sobie ze stresem, trauma, komunikacja międzykulturowa, różnorodność i włączanie. 

Ewelina Grzybowska-Antoniak - pedagog, socjoterapeuta, terapeuta pedagogiczny, terapeuta środowiskowy, psychoterapeuta w trakcie szkolenia. Od 25 lat pracuje z młodzieżą oraz ich opiekunami. Prowadzi oddziaływania indywidualne i grupowe z psychoedukacji, profilaktyki, wsparcia, samorozwoju. Obecnie Dyrektor Specjalistycznej Poradni Profilaktyczno-Terapeutycznej Dla dzieci i Młodzieży OPTA, od 1999r, związana z MOS nr1 SOS, wieloletni pracownik szkół w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej, założycielka Świetlicy Środowiskowej dla dzieci i młodzieży. Wsparcie, relacje, szukanie rozwiązań trudnych sytuacji, rozpoznawanie swoich potrzeb i emocji, szukanie wartości w życiu - to od lat fundament pracy na którym buduje wszystko to czego potrzebuje młody człowiek.


PANEL 3: Wyzwania na rynku pracy – Gdzie jest miejsce młodych ludzi? 

Współczesny rynek pracy oferuje młodym ludziom wiele możliwości, jak również stawia przed nimi wiele wyzwań. Proces poszukiwania pracy, szczególnie podczas studiów lub bezpośrednio po ich zakończeniu, jest często trudny, z uwagi na rosnącą konkurencję i dynamicznie zmieniające się wymagania na rynku pracy. Podczas panelu porozmawiamy o strategiach, które mogą pomóc młodym pracownikom odnaleźć się na rynku pracy, o umiejętnościach, jakie teraz i w przyszłości będą najbardziej cenione przez pracodawców oraz o korzyściach jakie może przynieść budowanie marki osobistej.  

PANELIŚCI

Basia Man – ekspertka w obszarze komunikacji i public relations. Doktorantka WSIiZ, absolwentka performatyki przedstawień na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowych studiów PR na SGH oraz Europejskiej Akademii Dyplomacji ze specjalnością dyplomacja Unii Europejskiej. Zawodowo zajmuje się komunikacją, współpracując z klientami indywidualnymi, korporacjami, instytucjami publicznymi oraz markami. Realizuje międzynarodowe projekty dla sektora zdrowia, edukacji, energetyki i ekologii. Specjalizuje się w strategiach komunikacyjnych oraz wizerunku i wystąpieniach publicznych. Współpracuje z Fundacją Mamo Pracuj, gdzie koordynuje program „Przedsiębiorcze Krakowianki” oraz jest członkinią rady programowej Fundacji Oksymoron. Jej zainteresowania naukowe koncentrują się na nowych mediach, nowych ruchach społecznych, infoaktywiźmie oraz roli mediów społecznościowych w wspieraniu partycypacji społecznej. Na TikToku rozwija swój autorski projekt @Wymowna_Barbara, poświęcony poprawności językowej, ćwiczeniom artykulacyjnym i… dobrej zabawie. 

Monika Wasilonek – Koordynatorka projektów społecznych, copywriterka i gamerka. Z wykształcenia medioznawczyni i politolożka, z doświadczeniem akademicko-dydaktycznym. Od ponad 5 lat związana z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości, a zwłaszcza z Programem "PROJEKTOR - wolontariat studencki". Jako Koordynatorka Rozwoju Programu dba o najwyższą jakość projektów, współtworzy i wdraża strategię rozwoju Programu, a także buduje ścieżki rozwojowe dla wolontariuszy. Była mentorką dla blisko 100 studentów i studentek w ramach projektu "Warsztaty z Wyzwaniem". Współpracuje z ekspertami w zakresie edukacji. Współpracowała w roli mentorki z American Councils for International Education w Programie FLEX Alumni Mentoring. 

Aleksandra Belina - trenerka, badaczka i ekspertka w zakresie projektów społecznych, w tym programów stypendialnych, programów rozwojowych i wolontariatu. Absolwentka Szkoły Trenerów Biznesu Grupy SET, która przeprowadziła dotychczas ponad 500 godzin szkoleniowych. Od ponad 10 lat prowadzi szkolenia dla organizacji społecznych, firm, fundacji korporacyjnych oraz instytucji publicznych. Związana z organizacjami społecznymi od 15 lat. Obecnie związana z Fundacją Dobra Sieć – organizacji, która prowadzi wiodące portale edukacyjne: MojeStypendium.pl i E-wolontariat.pl, ukazując społeczne oblicze internetu.


PANEL: Społeczeństwo Obywatelskie – Jak budować postawę obywatelską wśród młodych? 

Jednym z ważniejszych zadań współczesnego społeczeństwa jest budowanie postaw obywatelskich wśród młodego pokolenia. W świecie, gdzie globalizacja, cyfryzacja i różnorodność opinii kształtują naszą codzienność, rola świadomego i zaangażowanego obywatela staje się kluczowa. W jaki sposób młodzi ludzie mogą aktywnie uczestniczyć w życiu publicznym? Jak dobrze wykorzystać ich potencjał i dać im poczucie sprawczości? Dlaczego warto się angażować w inicjatywy obywatelskie czy działania wolontariackie? Na te pytania odpowiedzą eksperci podczas panelu i podzielą się swoją wiedzą w zakresie budowania postaw obywatelskich. 

PANELIŚCI

Jolanta Niezgodzka – posłanka na Sejm X kadencji. Ukończyła prawo na Uniwersytecie Wrocławskim oraz zarządzanie w sektorze publicznym na Uniwersytecie Ekonomicznym. Absolwentka 29. Szkoły Liderów Politycznych oraz Pracowni Samorządowej Fundacji Batorego. Zanim została posłanką, przez 6 lat aktywnie zajmowała się sprawami mieszkanek i mieszkańców Wrocławia – najpierw w Radzie Osiedla i następnie w Radzie Miejskiej Wrocławia. Od 2017 r. pełni funkcję Przewodniczącej Zarządu Osiedla Stare Miasto. Współpracuje z inicjatywami, które walczą o prawa kobiet i mniejszości, zmianę losu zwierząt, lepszą pieczę zastępczą, ochronę klimatu oraz rzetelną, otwartą edukację. Jest wiceprezeską Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet od 2019 roku.

Bartosz Romowicz poseł na Sejm RP X kadencji. W latach 2014 – 2023 był Burmistrzem Ustrzyk Dolnych. Z wykształcenia jest prawnikiem i ekonomistą. Ukończył oba kierunki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II. Odbył też studia doktoranckie z prawa na macierzystej uczelni. Jest wykładowcą akademickim Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Absolwent studiów podyplomowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie na kierunku rachunkowość i finanse, gdzie obronił pracę dyplomową o roli skarbnika w jednostkach samorządu terytorialnego. Posiada tytuł zawodowy Master of Business Administration (MBA), a także certyfikat Ministra Finansów uprawniający do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.    

Hubert Tadych – adwokat, MBA z doświadczeniem w obszarze public affairs. Odpowiedzialny za projekty międzynarodowe w Fundacji Campus Polska. Jest członkiem zarządu European Democracy Youth Network. Był wiceprzewodniczącym European Democrat Students (EDS) i ekspertem w European Youth Forum. Jego doświadczenie zawodowe sprzed aplikacji adwokackiej obejmuje Parlament Europejski i Europejski Komitet Regionów.

Monika Prus-Głaszczka – pedagożka, animatorka działań społecznych, od 15 lat pracuje w sektorze NGO, zajmując się realizacją projektów społecznych. W Centrum Edukacji Obywatelskiej pracuje w programach skoncentrowanych na angażowaniu uczniów i uczennic w działania społeczności szkolnej i lokalnej oraz partycypacji obywatelskiej młodych osób.  

Do zobaczenia!

Zespół American Councils for International Education Poland

Next
Next

Finałowy Konkurs Programu SURE w Bukareszcie