Meet the Mentors

Karolina Jagoda Adamczyk

Kierownik projektu, certyfikowana trenerka i trenerka mediów. Dyrektor American Corner Radom, w którym kieruje programami i projektami promującymi szeroko rozumianą kulturę, edukację i politykę Stanów Zjednoczonych Ameryki Płn. Aktywny członek Stowarzyszenia Filmforum i Polish Alumni Association. 

Jednym z ważniejszych programów, którym obecnie zarządza, jest polska edycja Academy for Women Entrepreneurs (AWE). AWE jest programem o zasięgu światowym, stworzonym przez Departament Stanu USA i  bezpośrednio wspierającym amerykańską politykę równości. Dzięki udziałowi w AWE przedsiębiorcze i ambitne kobiety otrzymują wiedzę i kontakty, których potrzebują, aby założyć i rozwijać swoje firmy. Karolina wraz ze swoim zespołem jako pierwsze wdrażają AWE w Polsce, inicjując na poziomie lokalnym współpracę publiczno-prywatnych sponsorów, Ambasady USA w Warszawie, lokalnych partnerów i byłych uczestników programów wymiany amerykańskiego Departamentu Stanu, aby pomóc uczestniczkom i ich firmom w rozwoju. 

Karolina zajmuje się organizacją wydarzeń edukacyjnych, takich jak konferencje motywacyjne (np. PIM - motywacja inspiracji pasji) oraz prowadzeniem warsztatów medialnych. Przez ostatnie cztery lata była dyrektorką corocznego festiwalu filmowego „Kameralne lato”. Wcześniej współpracowała z Agencją AlertMedia i Canal+ jako researcherka i trener mediów. 

 

Karolina jest absolwentką studiów wiedzy o kulturze w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, ze specjalizacją w mediach (2008 - 2010), a także University of the West of Scotland, który ukończyła z tytułem Bachelor of Arts in Media (stypendium Student Award Scotland). Ukończyła również roczny kurs podyplomowy ze służby zagranicznej w Europejskiej Akademii Dyplomacji/Akademii młodych dyplomatów. Ponieważ wierzy w uczenie się przez całe życie, za miesiąc zostanie psychologiem. Prywatnie wielka fanka sportów zimowych, długich spacerów z owczarkami niemieckimi, spędzania czasu na łonie natury, kina i teatru. 

Svitlana Chystiakova

Urodziła się i studiowała w Kijowie w Ukrainie. Interesuje się historią ekonomii, ukończyła doktorat na Kijowskim Uniwersytecie Ekonomicznym, a następnie pracowała jako kierownik finansowy i kierownik projektów w bankowości. Po 15 latach pracy w finansach otworzyła własny biznes w Warszawie – salony fryzjerskie. Od końca lutego 2022 roku jest wolontariuszką wspierającą uchodźców z Ukrainy przybywających do Polski. Prowadzi Centrum Pomocy Mokotów przy ulicy Puławskiej 20 w Warszawie. W ramach działalności Centrum Pomocy udało się pomóc około 20 tysiącom uchodźców – zebrali 8 mln zł dzięki koordynacji grupy 500 wolontariuszy oraz dzięki darowiznom              z całego świata. Na bazie centrum pomocy Fundacja Kraina postanowiła kontynuować pomoc uchodźcom, tak aby mogli lepiej się zintegrować w Polsce.

Wolny czas spędza na podróżowaniu, poznawaniu nowych ludzi, uczeniu się języków obcych oraz surfowaniu. 

Grzegorz Dudzik

Związany ze środowiskiem NGO-sów oraz samorządu terytorialnego. Zaangażowany w budowę społeczeństwa obywatelskiego od czasu ruchu Komitetów Obywatelskich w 1990 roku oraz w liczne stowarzyszenia lokalne. Autor kilkudziesięciu projektów z zakresu aktywizacji młodzieży, dziedzictwa kulturowego i działań pokrewnych oraz kilku książek. Ukończył m.in. studia z zakresu filozofii, dziennikarstwa i komunikacji społecznej, kierowania organizacjami pozarządowymi. Jest też doktorem w obszarze sztuki. Sześciokrotnie wybrany radnym (gmina i powiat). Przez dwie kadencje samorządu był wiceprzewodniczącym rady miasta, dwie kadencje zarządzał miastem jako burmistrz, dwie kadencje był wicestarostą powiatu. Absolwent Programu Liderzy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Obecnie jest doradcą w Związku Miast Polskich przy projektach rozwojowych dla miast i gmin.

Katarzyna Górak – Sosnowska

Doktorat z ekonomii uzyskała w SGH, a habilitację z zakresu nauki o religiach na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Bliskiego Wschodu i Azji Centralnej, jest także prodziekanem ds. studiów magisterskich.

Jej zainteresowania badawcze koncentrują się na współczesnym Bliskim Wschodzie oraz mniejszościach muzułmańskich w Europie. Opublikowała pięć monografii, w tym Deconstructing Islamophobia in Poland (2014) oraz zredagowała książkę Muslims in Poland and Eastern Europe (2011). Obecnie koordynuje dwa projekty - edukacyjny ref:EU | Muslim minorities and the refugee crisis in Europe (projekt Jean Monnet finansowany w ramach programu Erasmus+) oraz naukowy Managing spoiled identity: the case of Polish female converts to Islam (finansowany przez Narodowe Centrum Nauki).

Beata Górka - Winter

Politolożka i ekspertka problematyki bezpieczeństwa międzynarodowego i obronności. Od 2000 r.  pracownik naukowy i koordynator programu bezpieczeństwa międzynarodowego w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, czołowym polskim think tanku.

Autorka lub współautorka licznych publikacji poświęconych tematyce reform sektora bezpieczeństwa (SSR), polityki UE i NATO, budowania pokoju, międzynarodowych operacji wojskowych, rozwiązywania konfliktów, obrony przeciwrakietowej, technologii obronnych oraz polityki bezpieczeństwa różnych krajów. Doradczyni ds. polityki bezpieczeństwa i obrony we współpracy z agencjami cywilnymi i wojskowymi z różnych krajów (region CEE, USA, Afganistan, Kaukaz Południowy). Członkini grupy eksperckiej SSR w projekcie „Security Sector Reform – Centre of Excellence in Southern Caucasus” kierowanym przez Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki. Członkini zespołu doradczego przy Ministerstwie Obrony pomagającego w opracowaniu strategii bezpieczeństwa Polski (2013) oraz Strategicznego Przeglądu Obronnego (2016). Obserwatorka wyborów OBWE: Kosowo (2001), Ukraina (2006). Członkini Sieci Doradczej ONZ SSR (od 2020).

Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Europejskiej Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa i Obrony, AFiB Vistula, KSAP, Szkoły Liderów Instytutu Wolności i Akademii Dyplomatycznej. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych oraz Wydziału Bezpieczeństwa Narodowego Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorat obroniła na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyła także Program on Security, Stability, Transition and Reconstruction (SSTAR) w George C. Marshall European Center for Security Studies oraz uczestniczyła w Senior Course on Security Policy in Northern Europe prowadzonym przez Szwedzką Akademię Obrony Narodowej oraz SERA w Institut des Hautes Etudes de Defense Nationale.

Ewa Jakubowska - Lorenz

Ukończyła filologię angielską na UW. Zainteresowana tematyką zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska, postwzrostu, sprawiedliwości społecznej i globalnej z dużym doświadczeniem w obszarze komunikacji. Przez 9 lat była dziennikarką Polskiej Sekcji radia BBC (w tym półtora roku w Londynie), gdzie pracowała jako reporterka i prezenterka przy programach informacyjnych i publicystycznych.  

Później związała się zawodowo z trzecim sektorem. Była rzeczniczką prasową Greenpeace Polska w kampaniach: klimat i energia, Rospuda, substancje toksyczne. Koordynowała europejski projekt dotyczący problemów środowiskowych i społecznych związanych z wydobyciem surowców w Instytucie Globalnej Odpowiedzialności. Za jeden ze swoich tekstów na temat międzynarodowych trybunałów arbitrażowych otrzymała nagrodę „Pióro Odpowiedzialności” przyznawaną przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Następnie zbudowała i prowadziła program Europejska Polityka Rolna w Fundacji im. Heinricha Boella, gdzie m.in. wspierała powstanie Koalicji Żywa Ziemia. Przez 2 lata pracowała też w Sekcji Kulturalnej Ambasady USA.  

Ukończyła Szkołę Praw Człowieka Fundacji Helsińskiej, Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych, kurs edukatorów partycypacji społecznej i Szkołę Integralnej Ekopsychologii. Jest też trenerką i moderatorką. Prowadziła moderacje m.in. w ramach konsultacji społecznych, a także szkolenia i warsztaty gł. z zakresu współpracy z mediami, PR, wystąpień publicznych, komunikacji.  

Obecnie zajmuje się skalowaniem innowacji społecznych w Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych. Brała udział w stypendiach w Wielkiej Brytanii, USA            i Niemczech.  

Kocha taniec: tańczy salsę, bachatę, kizombę, tango i kontakt improwizację.   

Piotr Krygiel

Politolog, ekspert ds. społeczeństwa obywatelskiego i III sektora, a także dyplomacji obywatelskiej. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i kursu zarządzania NGO na University of Western Ontario w Kanadzie. Prezes Zarządu Fundacji GPW. 

W latach 2014-2020 członek zespołu pracującego nad reformą systemu wsparcia III sektora w Polsce. Współautor koncepcji powołania Funduszu Wspierania Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, dzięki któremu 4% dopłat do gier trafia rocznie do organizacji pozarządowych. Brał też udział w pracach nad programem Korpus Solidarności (wzorowanym na amerykańskim Peace Corps i Ameri Corps), a także programem PROO, w tym w szczególności nad priorytetem wsparcia think-tanków. W latach 2016-2017 jako zastępca dyrektora Departamentu Społeczeństwa Obywatelskiego w KPRM brał udział w pracach nad ustawą o Narodowym Instytucie Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, który następnie współtworzył od podstaw jako zastępca dyrektora w latach 2017-2020. Członek Rady Działalności Pożytku Publicznego VII kadencji (2021-2024) jako przedstawiciel Przewodniczącego Komitetu ds. Pożytku Publicznego.  

W latach 2004-2010 współpracował z ponad 100 organizacjami na Ukrainie i Białorusi                w programie „Inicjatywy obywatelskie w Europie Wschodniej” Fundacji Forda, realizowanym przez Fundację im. S. Batorego. W Stowarzyszeniu Szkoła Liderów koordynował w ramach Polskiej Pomocy MSZ projekty wsparcia społeczności lokalnych i partycypacji obywatelskiej w wiejskich regionach Ukrainy. W latach 2013-2016 związany z Instytutem Sobieskiego. Autor komentarzy, analiz, i raportu „Aktywność obywatelska w Polsce: co możemy zrobić?”. Koordynował m.in. cykl debat realizowanych wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera.  

Członek Stowarzyszenia K6, zrzeszającego kibiców klubu piłkarskiego Polonia Warszawa. Zainteresowania to dyplomacja publiczna i obywatelska jako narzędzie rozwijania więzi transatlantyckich i budowania kapitału relacyjnego w krajach Inicjatywy Trójmorza i wschodniej flanki NATO, modele wsparcia finansowego NGO na świecie, fundusze lokalne jako finansowe narzędzia wsparcia rozwoju społeczności lokalnych oraz etnicznych. Uczestnik wydarzeń z zakresu dyplomacji publicznej (m.in. American Purpose) oraz autor publikacji poświęconych tej tematyce. 

 

Miłosz Przepiórkowski

Z wykształcenia lektor języka niemieckiego i angielskiego, korektor i tłumacz. Od pięciu lat związany ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa (obecnie jako wiceprzewodniczący Zarządu).  

Intensywnie zaangażowany w walkę o prawa osób ze społeczności LGBTQIA+, w szczególności tych spod tzw. parasola BI+. Wraz z Agatą Maksimowską współautor "Kropki nad Bi", pierwszej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej książki w pełni poświęconej społeczności BI+. W 2022 roku nominowany do Koron Równości. Absolwent Programu Open World, w ramach którego odbył krótką wizytę zawodową w Stanach Zjednoczonych, której tematem była integracja społeczna.

W Lambdzie Warszawa działa jako osoba odpowiedzialna za kontakty z mediami i jako współtwórca Centrum Wsparcia dla Osób Uchodźczych LGBTQIA+.  

Prywatnie pasjonat kina, sztuki współczesnej (w szczególności pop-artu) i książek, a od kwietnia 2022 roku szczęśliwy mąż Mateusza.   

Eliza Przeździecka

Profesor w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie i główna ekonomistka AmCham Poland. Pełni funkcję członkini Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Jest autorką licznych publikacji na temat bezpośrednich inwestycji zagranicznych, globalnych łańcuchów wartości, handlu międzynarodowego i polityki handlowej. Jej główne zainteresowania skupiają się na relokacji łańcucha wartości firmy, procesie internacjonalizacji biznesu oraz metodologii wyceny inwestycji.

Dokonywała oceny projektów inwestycyjnych oraz opracowywała modele transferu technologii w wielu zadaniach realizowanych dla biznesu i instytucji administracji państwowej.

Duke University, ZHAW School of Management and Law w Szwajcarii, Toulouse School of Business, Aarhus University, Trier University, Vienna University of Economics and Business. Była profesorem wizytującym oraz adiunktem na Trier University (2010-2018), a ostatnio od 2019 roku jest na Wirtschafts Universitat w Wiedniu. Jest również absolwentką SGH w Warszawie.

 

 

Jakub Schimanek

Ukończył politykę społeczną na Uniwersytecie Warszawskim. Jego prace dyplomowe dotyczyły spółdzielczości socjalnej w Polsce oraz franczyzy społecznej.

Od 2014 roku pracuje w administracji publicznej. Od 2014 do 2019 roku odpowiadał w Departamencie Ekonomii Społecznej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej za kreowanie polityk publicznych w obszarze ekonomii społecznej, system akredytacji Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej oraz zarządzanie dwoma projektami współfinansowanymi ze środków unijnych jako kierownik projektu.

Od 2019 roku pracuje w Departamencie Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, który pełni rolę Instytucji Koordynującej EFS w Polsce. Jest ekspertem w zakresie ekonomii społecznej oraz organizacji pozarządowych. Odpowiada za zarządzanie środkami EFS we wskazanych obszarach i za przygotowanie krajowego programu operacyjnego dla EFS, uczestniczył w negocjacjach perspektywy finansowej 2021-27.

Przez cały okres studiów oraz pracy zawodowej najbliższymi mu obszarami były właśnie ekonomia społeczna oraz organizacje pozarządowe. Ukończył kursy m.in. zarządzania projektami i organizacjami pozarządowym. Kluczowym dla niego aspektem w pracy jest współpraca i dialog z różnymi interesariuszami. Przez lata pracy poznał wiele organizacji i ekspertów działających w różnych obszarach, ucząc się o różnych inicjatywach, innowacyjnych rozwiązaniach czy modelach działalności.

Absolwent programu Open World. Uczestniczył w grupie tematycznej dot. rozwoju organizacji pozarządowych, która główną część wizyty odbyła w Filadelfii. Miał okazję do zapoznania się z wieloma ciekawymi przykładami organizacji pozarządowych działających w USA oraz do rozmów z wieloma ekspertami i praktykami w tym obszarze.

Poza pracą interesuje się historią, polityką i muzyką. Uwielbia podróżować oraz żeglować.

Przemysław Schmidt

Przemysław jest profesjonalnym członkiem zarządu non-ex i certyfikowanym przez INSEAD executive coachem. Wcześniej C-level executive, bankier inwestycyjny i adwokat.

Ma ponad 30 lat doświadczenia zawodowego, w tym 20+ lat jako senior executive. Obecnie jest udziałowcem i członkiem zarządu w firmie GetFresh, producenta wody Dar Natury. Pełni również funkcję eksperta Forum Rad Nadzorczych i często wypowiada się na temat ładu korporacyjnego.

Jego głównym zainteresowaniem jest psychologia, która intrygowała go już w czasach studenckich. Przemysław uczęszczał na wykłady prof. Edwarda De Bono i prof. Philipa Zimbardo. Czytał dużo literatury z zakresu psychologii. Zainteresował się również szkołą terapii Gestalt, w której został poproszony o mentoring/coaching kilku młodszych członków kadry kierowniczej. Proces ten spodobał mu się do tego stopnia, że decyzja o przystąpieniu do Programu Certyfikacji Coachingu INSEAD była dla niego naturalna.

Bożena Skoczeń

Jej myślą przewodnią oraz jej stowarzyszenia ,,BOROWIK’’, jest „Poczuj radość z działania” 

Kierując się tym mottem aktywnie wspiera działalność trzeciego sektora. Aktywizuje ludzi do działania na rzecz samych siebie i innych. 

Bożena pełni rolę liderki, jest prezeską stowarzyszenia, trenerką i moderatorką warsztatów dla młodzieży i seniorów, autorką i koordynatorką licznych projektów społecznych. Posiada doświadczenie w zarządzaniu projektami oraz rozliczaniu dotacji krajowych i unijnych. Od 2007 roku poznaje III sektor i uczestniczy w przemianach jakie jego dotyczą, przygląda się jak zmienia się przestrzeń dla NGO ale również czynnie uczestniczy w procesach, które wpływają na zmianę w tym zakresie. Związana jest z Programem Działaj Lokalnie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności  co pozwala jej na szersze spojrzenie na potrzeby małych i dużych organizacji na naszym terenie. Realizacja licznych projektów wzbogaciła ją o doświadczenie w dostrzeganiu potrzeb, których zabezpieczenie prowadzi do zmiany.

Przemysław Starczewski

Przemysław mieszka z rodziną w Bytomiu, ale pochodzi ze wschodu, gdzie studiował na wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Obecnie jest czynnym funkcjonariuszem Straży Granicznej w stopniu majora, zajmuje stanowisko Zastępcy Komendanta Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej. Podczas jego kariery zajmował się głównie nielegalną migracją oraz zwalczaniem przestępstw z tym związanych, specjalizując się w przestępstwach dotyczących handlu ludźmi. Jest członkiem Krajowej Rezerwy Ekspertów wchodzących w skład Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej. W 2014 roku uczestniczył w wymianie rządowej, organizowanej przez Departament Stanu USA, w ramach której został oddelegowany m.in. na granicę z Meksykiem realizując program dotyczący zwalczania handlu ludźmi.

W 2019 roku we Włoszech uczestniczył w serii symulowanych treningów dotyczących nielegalnej migracji organizowanych przez OSCE (Organizacja Bezpieczeństwa  i Współpracy w Europie). Ponadto brał udział w licznych szkoleniach i konferencjach międzynarodowych organizowanych przez Frontex oraz CEPOL. Przemysław aktywnie uczestniczył w przygotowanych i prowadzeniu działań z zakresu tymczasowego przywrócenia kontroli granicy i zabezpieczenia Światowych Dni Młodzieży oraz Szczytu NATO, Szczytu Klimatycznego oraz Mistrzostw Euro. W 2021 roku został delegowany do Macedonii Północnej, aby wspierać macedońskie służby graniczne w ochronie granicy państwowej przed nielegalną migracją – poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy oraz kontrolę autentyczności dokumentów na granicy macedońsko-greckiej.

Ponadto podejmował działania związane z pozyskaniem środków z funduszu rządu Stanów Zjednoczonych w ramach projektu grantowego z Charities Aid Foundation przeznaczonego na szkolenia skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców z uwzględnieniem zjawisk handlu ludźmi pod nazwą „Cudzoziemiec w pracy”, tworząc międzyinstytucjonalne i międzysektorowe mechanizmy współpracy wielu instytucji. Aktualnie uczy także w Licem Ogólnokształcącym w Tarnowskich Górach, gdzie odpowiedzialny jest za prowadzenie klas mundurowej o specjalności Straż Graniczna.

Lubi aktywnie spędzać czas, rower , narty , bieganie, basen, spacery z psem po górach. Od kilku lat morsuje, a kiedy znajdzie wolną chwilę, czyta książki ulubionego Mroza.

Agata Teutsch

Ekspertka w obszarze zapobiegania przemocy ze względu na płeć, empowermentu i praw kobiet, certyfikowana trenerka i superwizorka antydyskryminacyjna i metody WenDo – samostanowienia i samoobrony. Członkini i stypendystka Ashoki – Sieci Innowatorów Społecznych oraz Laureatka Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej za pracę na rzecz równości i przeciwdziałania dyskryminacji poprzez upodmiotowienie dziewcząt* i kobiet*.

Rozwinęła m.in. Akademię Treningu WenDo, model edukacji empowermentowej dla dziewcząt oraz uruchomiła pierwsze Dziewczyńskie Centrum Mocy w Polsce. Współorganizowała Marsze Równości i demonstracje feministyczne w Warszawie, Poznaniu i Krakowie. Wspierała uruchomienie Solidarnościowego Centrum Feministycznego (przestrzeń    i wspólnota dialogu między aktywistkami w celu rozwijania i wzmacniania wzajemnego zrozumienia i zdolności do współpracy w kontekście międzynarodowym z udziałem aktywistek z Europy Środkowo-Wschodniej). Skupia się na wzmacnianiu odwagi, niezależności i solidarności kobiet* i dziewcząt*, w tym osób z niepełnosprawnościami, nieheteronormatywnych i z doświadczeniem wędrówki oraz naszych sojuszników - tak, aby miały siłę  i narzędzia do przeciwstawiania się manipulacji, przemocy i dyskryminacji. Intersekcjonalność i dostępność są dla niej fundamentalne. Pracowała w Polsce, Białorusi, Ukrainie, Belgii i Niemczech.

Członkini założycielka grupy nieformalnej Ulica Siostrzana i Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, oraz członkini Stowarzyszenia Trenerów Organizacji Pozarządowych i Towarzystwa Interwencji Kryzysowej.

Monika Wasilonek

Koordynatorka projektów społecznych i edukacyjnych, copywriterka i gamerka. Z wykształcenia jest medioznawczynią i politolożką, z doświadczeniem akademicko-dydaktycznym. Od 4 lat związana z Fundacją Edukacyjną Przedsiębiorczości, a zwłaszcza jednym z jej Programów - Program PROJEKTOR.

Jako Koordynatorka Rozwoju Programu dba o jak najwyższą jakość realizowanych projektów, współtworzy i wdraża strategię rozwoju Programu, a także koordynuje pracą trzech głównych działów programowych - rekrutacji, realizacji oraz ewaluacji. Współpracuje z Ekspertami w zakresie edukacji i wspólnie z nimi opracowuje materiały merytoryczne wspierające realizację celów Programu PROJEKTOR.

Nieustannie stara się rozwijać swój zawodowy warsztat i za najbardziej cenne doświadczenia uznaje udział w rocznym kursie dla kadry menedżerskiej trzeciego sektora PROMENGO, a także wyjazd do Stanów Zjednoczonych Ameryki w ramach Programu Open World z delegacją w temacie obywatelskiego zaangażowania młodych. Po pracy realizuje się jako wnikliwa researcherka, kreatywna copywriterka i planszówkowokomputerowa gamerka. Dużo czyta, a jeszcze więcej pisze – nie tylko do szuflady. W życiu prywatnym i zawodowym kieruje się zasadą: “Nie wiem, ale się dowiem. Nie umiem, ale się nauczę”.