Alumni Mentoring Program
Edycja 2023
Weź udział w programie mentoringowym FLEX Alumni Mentoring Program prowadzonym przez American Councils for International Education i Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie! Zdobądź nowe umiejętności i możliwość sfinansowania swojego własnego projektu społecznego lub rozwoju osobistego!
Program jest przeznaczony dla alumnów FLEXa. Jego uczestnicy pod opieką mentorów będą przez pół roku rozwijać umiejętności liderskie oraz zarządzania projektami. Będą mogli wybrać jedną z dwóch ścieżek: pracę nad własnym projektem społecznym lub rozwojem osobistym. Jest to wyjątkowa szansa na zdobycie konkretnych umiejętności i nowych kontaktów, które mogą przydać się w przyszłej nauce lub karierze zawodowej.
Dlaczego warto wziąć udział?
Uczestnictwo w FLEX Alumni Mentoring Program jest bezpłatne i obejmuje:
Opiekę indywidualnego mentora, który poprowadzi Cię w Twoim osobistym rozwoju i pomoże opracować i wdrożyć Twój własny projekt społeczny lub projekt rozwoju osobistego. Mentorzy będą wywodzić się z elitarnej grupy byłych uczestników programów wymiany amerykańskiego Departamentu Stanu, takich jak Fulbright, International Visitor Leadership Program i innych. Mogą Ci dać zupełnie inną perspektywę niż Twoi rodzice czy nauczyciele..
Dwudniowe szkolenie w Warszawie, na którym zdobędziesz niezbędną wiedzę na temat identyfikowania problemów społecznych, tworzenia projektów i ich wdrażania w swojej lokalnej społeczności. Pobyt w stolicy będzie również okazją do spotkania z dyplomatami ambasady USA i wymiany doświadczeń.
Możliwość uzyskania funduszy na realizację własnego projektu lub rozwój osobisty. Jednym z owoców współpracy z mentorem może być wspólny projekt skupiony wokół ważnych dla Ciebie kwestii społecznych. To może być projekt szkolny, osiedlowy, miejski, a nawet ogólnopolski. Najlepsze propozycje tych projektów uzyskają dofinasowanie rządu USA na ich realizację. Możesz też wybrać pracę z mentorem nad swoim rozwojem osobistym i wówczas ubiegać się o sfinansowanie szkolenia, udziału w konferencji, itp.
Kim są mentorzy?
Są absolwentami profesjonalnych lub akademickich programów wymiany finansowanych przez rząd USA (International Visitor Leadership Program, Fulbright Program i innych). Jest to elitarna grupa osób, które mają duży dorobek zawodowy i są liderami w swoich społecznościach. Mają doświadczenie we wdrażaniu krótko lub długoterminowych projektów, są aktywistami społecznymi i pragną swoimi umiejętnościami oraz pasją podzielić się z młodszymi. Reprezentują różne branże: rząd i samorząd, organizacje pozarządowe, edukację, biznes, kulturę i inne.
Aby zostać mentorem kliknij tutaj.
Kim są podopieczni?
Młodsi alumni Programu FLEX oraz innych programów finansowanych przez ambasadę USA, którzy aktualnie studiują lub nadal uczęszczają do szkoły średniej i chcieliby aktywnie działać w swojej lokalnej społeczności, wykorzystując doświadczenie zdobyte podczas pobytu w USA.
Aby zostać podopiecznym kliknij tutaj.
Ważne terminy:
Zgłaszanie się do programu: 5 – 27 stycznia 2023
Ogłoszenie listy uczestników: 10 luty 2023
Wydarzenie inauguracyjne oraz szkolenia dla mentorów i podopiecznych: 6-7 marca 2023 (szkolenie stacjonarne)
Mentoring: marzec – listopad 2023
Realizacja projektów lokalnych/ścieżki rozwoju osobistego: marzec – listopad 2023
Poznajcie nasze trenerki:
,,Kierunek: Rozwój’’ to nazwa jej firmy oraz osobiste motto. ,,Od 2008 roku pracuję w całej Europie jako niezależna trenerka dodatkowo opracowując, koordynując i prowadząc wydarzenia i inicjatywy edukacyjne.’’
Joanna jest z wykształcenia magistrem socjologii w zakresie stosowanych nauk społecznych. Ukończyła również wiele kursów specjalizacyjnych, które pozwoliły jej kształcić się w roli trenerki, takich jak warsztaty umiejętności trenerskich w ramach Europejskiej Strategii Szkoleniowej: "Exploring learning environments in training”, szkolenie dla trenerów "Discover the power of Outdoors" w Irlandii, "Developing digital youth work" w Finlandii oraz wiele innych. Joanna była również prelegentką na konferencji ,,Children and youth on the net’’ w Luksemburgu.
Joanna ma również bogate doświadczenia w roli trenerki, była między innymi tutorką zespołów bibliotecznych w programie ,,Blisko’’ w Narodowym Centrum Kultury, prowadziła szkolenia dla Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu m.st. Warszawy, pracowała jako edukatorka w Centralnym Domu Technologii oraz jako trenerka w Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Polskiej Narodowej Agencji Programu "Europejski Korpus Solidarności". Warto dodać, że Joanna ma również doświadczenia w pracy z młodzieżą. Prowadziła warsztaty w ramach Akademii Młodych Liderów, rad młodzieżowych oraz warsztaty z partycypacji lokalnej. Teraz Joanna Hoffman poprowadzi dla nas warsztaty w ramach Alumni Mentoring Program.
Zachęcamy do zapytania o jej doświadczenie, na pewno chętnie podzieli się z nami swoją wiedzą.
Katarzyna Szajda jest trenerką i facylitatorką, która wierzy w proces, feedback i skupienie się na potencjale. Jest z wykształcenia magistrem Ekonomii, Integracji Europejskiej oraz Ekonomii w zakresie Handlu Międzynarodowego. Ukończyła również Certyfikowane Szkolenie Open Space Technology w Berlinie oraz Certyfikowane Długoterminowe Szkolenie dla trenerów w Biznesie.
Katarzyna jest również tłumaczem języka angielskiego i czeskiego. Ponadto, specjalizuje się w zarządzaniu projektami, zajmuje się kompleksowym przygotowaniem, realizacją i ewaluacją projektów edukacyjnych, społecznych i kulturalnych. Jako facylitatorka, Katarzyna pracowała dla centrali UNESCO w Paryżu, Komisji Europejskiej i jej przedstawicielstwach w Polsce, Czechach, Słowacji, Włoszech i Irlandii.
Pracowała również dla polskiego i czeskiego Ministerstwa Edukacji i Środowiska oraz lokalnych samorządów. Katarzyna prowadzi także szkolenia z różnych dziedzin, takich jak komunikacja międzykulturowa, rozwój osobisty, narzędzia coachingowe i mentoringowe, zarządzanie projektami, ewaluacja, przywództwo i partycypacja.
Nie możemy się doczekać, aby usłyszeć więcej o jej doświadczeniach i uczyć się od niej podczas naszego FLEX Alumni Mentoring Program 2023!
Program mentoringowy jest sponsorowany przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Warszawie i koordynowany przez Fundację American Councils for International Education.
Dokumenty programowe