Media Literacy & Combating Disinformation Online Training
Rekrutacja już trwa!
Fact check now! ESC - Emotions, Source, Claim.
Weź udział w bezpłatnym szkoleniu dot. umiejętności korzystania z mediów, podczas którego nauczysz się jak właściwie czytać wiadomości medialne. Chroń się przed fałszywymi wiadomościami i wprowadź zmiany w swojej społeczności.
Dezinformacja to celowe tworzenie i rozpowszechnianie fałszywych i / lub zmanipulowanych informacji, które mają na celu oszukanie i wprowadzenie w błąd odbiorców, czy to w celu wyrządzenia szkody, czy też dla osiągnięcia korzyści politycznych, osobistych lub finansowych. Fałszywe informacje manipulują postrzeganie opinii publicznej. Tworzą “kozły ofiarne”, normalizują uprzedzenia, są odpowiedzialne za tworzenie kontrastu “My vs. Oni” jednocześnie usprawiedliwiając przemoc. Dezinformacja zmniejsza zaufanie społeczne do legalnych instytucji medialnych, negatywnie wpływa na opinię publiczną i dyskurs wyborczy, a także umożliwia rozwój zapalnych idei w przestrzeni publicznej, traktowanie ich jako faktów, co może zakłócać np. kampanie wyborcze, co jest niebezpieczne dla demokracji i rządów prawa w Polsce.
Projekt ten ma na celu zmniejszenie wpływu kampanii dezinformacyjnych na polskie społeczeństwo i zwiększenie zaufania publicznego w identyfikowaniu ważnych informacji, wyposażeniu ludzi w podejmowanie świadomych, racjonalnych decyzji, które wzmacniają zaufanie publiczne do instytucji medialnych i wspierają procesy demokratyczne.
Cele projektu:
Poprawa umiejętności korzystania z mediów wśród liderów społeczności lokalnych, przyszłych liderów, jak również ogółu społeczeństwa
Zwiększenie liczby liderów, którzy uważają, że są odpowiedzialni za zwalczanie dezinformacji i prowadzenie warsztatów dezinformacyjnych, seminariów internetowych i kampanii w mediach społecznościowych
Zwiększenie liczby osób przechodzących szkolenie dezinformacyjne (około 60 trenerów przeszkolonych w czasie naszego szkolenia ma potencjał dotarcia do tysięcy odbiorców za pośrednictwem webinariów kampaniom w mediach społecznościowych)
Osłabienie siły dezinformacji w Polsce; zwiększenie siły legalnych instytucji medialnych i poprawa dostępu do ważnych informacji
Po ukończenia szkolenia uczestnicy będą mogli:
Umiejętnie korzystać z mediów i rozpoznawać dezinformację w rozmowie ekspertami, rówieśnikami i innymi interlokutorami w każdym wieku (od młodzieży po dorosłych)
Prowadzić webinaria, warsztaty i\lub kampanie w mediach społecznościowych na temat umiejętności korzystania z mediów i dezinformacji (w tym przeprowadzić rekrutację uczestników, promocję, szkolenie, informacje zwrotną)
Uwzględniać zdobytą wiedzę i doświadczenie w przyszłych zajęciach
Tworzyć wysokiej jakości kontent w mediach społecznościowych za pomocą narzędzi internetowych (np. Canva)
…nauczą się również:
Rozpoznawać różne rodzaje dezinformacji i identyfikować popularne jej techniki
Określać, czy weryfikacja faktów jest konieczna, na podstawie teorii ESC (Emotions, Source, Claim)
Stosować techniki sprawdzania faktów używane przez profesjonalnych kontrolerów do weryfikacji wiadomości znalezionych w sieci
Rozumieć rolę osobistej odpowiedzialności, krytycznej lektury i weryfikacji faktów przed udostępnieniem informacji
Używać wiedzy i materiałów informacyjnych z sesji, aby edukować innych
Ważnym aspektem projektu jest szerzenie zdobytej wiedzy wśród swojej społeczności lokalnej
Uczestnicy będą zobowiązani do przeprowadzenia działań upowszechniających zdobytą wiedzę i umiejętności. Podczas szkolenia zostanie dodatkowo przeprowadzony moduł związany z zarządzaniem projektami.
Co to oznacza?
Projekt jest realizowany jako „szkolenie trenerskie”, a jego celem jest edukacja uczestników chętnych do szerzenia swojej wiedzy po zakończeniu szkolenia. Chcemy, aby uczestnicy lepiej zrozumieli umiejętność korzystania z mediów i podzielili się nią z innymi. Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim, ale wszyscy uczestnicy otrzymają materiały w języku angielskim i polskim do wykorzystania w przyszłości. To od pojedynczych osób zależy, czy chcą zorganizować duże spotkanie lub przedstawić temat w swojej lokalnej społeczności.
Kiedy obędzie się szkolenie?
Masz możliwość wyboru jednego z 2 cykli szkoleniowych - Ty decydujesz który termin jest dla Ciebie wygodniejszy!
Cykl I - 12-30 kwietnia 2021
Sesje na platformie Zoom odbywają się 2 razy w tygodniu w następujących dniach:
Poniedziałek, 12 kwietnia
Środa, 14 kwietnia
Poniedziałek, 19 kwietnia
Środa, 21 kwietnia
Poniedziałek, 26 kwietnia
Środa, 28 kwietnia
Wszystkie sesje odbywają się w godzinach od 17:00 do 18:30.
Cykl II - 10-28 maja 2021
Sesje na platformie Zoom odbywają się 2 razy w tygodniu w następujących dniach:
Poniedziałek, 10 maja
Środa, 12 maja
Poniedziałek, 17 maja
Środa, 19 maja
Poniedziałek, 24 maja
Środa, 26 maja
Wszystkie sesje odbywają się w godzinach od 17:00 do 18:30.
Cykl III - 25 października - 4 listopada 2021
Warsztaty będą prowadzone w j.polskim. Sesje na platformie Zoom odbędą się 2 razy w tygodniu w następujących dniach:
Poniedziałek, 25 października
Czwartek, 28 października
Wtorek, 2 listopada
Czwartek, 4 listopada
Wszystkie sesje odbędą się w godzinach popołudniowych.
Ile czasu należy przeznaczyć na uczestnictwo w szkoleniu?
liczba godzin szkoleniowych: 8h (godzina szkoleniowa to 45 min.)
przewidywana liczba godzin indywidualnej pracy: 4h
Jesienne szkolenia poprowadzą pracownicy American Councils w Warszawie: Sylwia Zysek i Piotr Dobrosz.
Szkoleniowcy wiosennych warsztatów:
Seth Compton - prezes fundacji Aardvark Arts, aktor, nauczyciel oraz artysta. Swoje doświadczenie zdobywał współpracując z teatrami z całego świata od Nowego Jorku przez Los Angeles, Londyn czy Wrocław. Seth przeprowadził się do Polski by szkolić i pracować z docenionym przez krytyków zespołem Teatru Pieśni Kozła we Wrocławiu. Wraz ze swoją fundacją jest organizatorem wielu przedsięwzięć jak: Children’s Museum & Story Center we Wrocławiu, Shakespeare Club czy festiwalu Kreatywne Lato. Pracuje również jako nauczyciel dramatu, filmu, a także wiedzy o mediach dla młodzieży szkolnej. W 2011 i 2012 roku został laureatem grantów NextGen, przyznawanych przez Centrum Innowacji Kulturowych. W 2018 roku otrzymał stypendium od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na swoją działalność kulturalną.
Elizabeth Peck - pedagog i przedsiębiorczyni z szerokim doświadczeniem w dziedzinie marketingu, administracji, edukacji oraz pomocy społecznej. Pasjonuje się aktywnością społeczną, komunikacją międzykulturową oraz wspinaczką górską. Elizabeth jest zafascynowana historią i kulturą Kaukazu i ma nadzieję, że w najbliższym czasie uda jej się tam pojechać. Spędziła kilka lat studiując muzykę i język rosyjski, na uniwersytecie w Nowym Meksyku. Przez dwa lata mieszkała w Rosji, ucząc się języka i ekologii. Była również nauczycielem i redaktorem naczelnym ,,Scribendi”, regionalnej publikacji dla studentów poświęconej literaturze. Interesując się polityką i rozwojem obszarów wiejskich, Elizabeth pracowała w Departamencie ds. Polityki Rolnictwa w Waszyngtonie, gdzie zainteresowała się opowiadaniem historii jako sposobem na zwiększenie zaangażowania w podejmowaniu decyzji kluczowych dla społeczeństwa.
Po ukończeniu szkolenia wszyscy uczestnicy otrzymają certyfikat.
Media Literacy & Combating Disinformation Online Training jest finansowany przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz realizowany przez American Councils for International Education.
Rekrutujemy na jesienną edycję warsztatów w języku polskim!
Aby wziąć udział w rekrutacji, trzeba wypełnić formularz zgłoszeniowy.
Aplikacje przyjmujemy do 17 października 2021
Jak aplikować?
Wejdź na stronę z formularzem.
Wypełnij aplikację składającą się z danych osobowych i odpowiedz na krótkie pytania otwarte, na ich podstawie wyłonimy uczestników.
Formularz zostanie wysłany dopiero jak potwierdzisz jego wypełnienie klikając na samym końcu “prześlij”.
Każdy otrzyma od nas informacje o wynikach po 17 października, gdy rekrutacja zostanie zakończona.
Kto bierze udział w projekcie?
Projekt jest skierowany do wszystkich grup wiekowych oraz zawodowych. Do udziału zapraszamy zarówno młodzież licealną, studentów, jak i osoby dorosłe, które chcą zwiększyć swoją wiedzę i kwalifikacje w temacie warsztatów.
Kryteria wyboru uczestników
Szczególnie zapraszamy osoby działające społecznie, jak również pracowników i wolontariuszy organizacji pozarządowych (NGO), którzy są zainteresowani tematyką dezinformacji i umiejętności korzystania z mediów oraz chcą szerzyć wiedzę na ten temat w Polsce. Uczestnicy zostali wybrani na podstawie odpowiedzi przesłanych w formularzu zgłoszeniowym, m.in. odnośnie motywacji wzięcia udziału w warsztatach oraz pomysłów na wykorzystanie zdobytej wiedzy w edukowaniu innych z zakresu Media Literacy w Polsce. W każdym cyklu szkoleniowym grupa liczy ok. 25-40 osób.