Open World Program
Program Open World, założony w 1999 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych, zaprasza liderów politycznych i społecznych z krajów Europy i Azji do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych w ramach krótkich wizyt zawodowych.
Wizyty zawodowe koncentrują się na określonym temacie, a podczas nich liderzy dzielą się pomysłami i wiedzą z osobami, które działają
w podobnym obszarze zawodowym czy społecznym w Stanach Zjednoczonych.
Celem programu jest rozwijanie wzajemnych relacji między krajami Europy
i Azji a Stanami Zjednoczonymi poprzez umożliwienie liderom przyjrzenia się cechom życia politycznego i obywatelskiego USA.
Program Open World jest skierowany do osób podejmujących decyzje dotyczące polityki państwowej, a także do tych, którzy mają wpływ na kształtowanie polityki społecznej i opinii publicznej. Organizacja ma na celu dotarcie do liderów wszystkich szczebli administracji rządowej (krajowej, regionalnej i lokalnej) oraz organizacji non-profit i innych podmiotów działających na rzecz interesu publicznego. Odpowiednimi kandydatami są osoby, które wykazały się umiejętnościami przywódczymi
i zaangażowaniem w budowanie demokracji, wolnego rynku
i praworządności.
Wizyta w ramach Programu Open World trwa 10 dni. Uczestnicy zazwyczaj spędzają jeden dzień na spotkaniach z przedstawicielami Biura Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa w Waszyngtonie, a następnie udają się do lokalnych organizacji goszczących w całych Stanach Zjednoczonych.
Lokalne organizacje goszczące zapewniają szkolenia i spotkania, które odpowiadają zawodowym zainteresowaniom uczestników, zakwaterowanie w domach wolontariuszy, posiłki i transport.
Znajomość języka angielskiego nie jest konieczna, aby wziąć udział w Programie.
Wszystkie nominacje i zgłoszenia do udziału w Programie Open World są rozpatrywane przez komisje powołane przez Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa oraz przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych.
Od czasu założenia Programu w 1999 r. wzięło w nim udział prawie 29 000 osób z różnych obszarów zawodowych. Delegaci podróżowali do wszystkich 50 stanów, aby dzielić wiedzą i doświadczać amerkańskiej kultury.
Na zdjęciu uczestnicy pierwszej edycji Programu Open World
w Polsce. Tematami przewodnimi pierwszych delegacji były: integracja uchodźców i przesiedleńców, zdrowie psychiczne i doradztwo oraz nauka języka polskiego jako drugiego języka.
American Councils Poland jest jednostką realizującą Program Open World w Polsce w porozumieniu z American Councils USA.
Informacje o Programie
Program prowadzony jest przez:
Biuro Kongresu ds. Międzynarodowego Przywództwa (Congressional Office for International Leadership).
Program jest finansowany przez:
Kongres Stanów Zjednoczonych
Więcej informacji: Open World Open World on Facebook
Koszty
Program pokrywa koszty związane z uzyskaniem wizy J1, podróż z Polski do USA (i z powrotem), ubezpieczenie zdrowotne, wyżywienie, zakwaterowanie oraz transport na terytorium USA.
Uczestnicy
Program Open World z powodzeniem ukończyło wielu liderów politycznych, społecznych i biznesowych. Wśród uczestników znaleźli się między innymi:
liderzy administracji rządowej i samorządowej
urzędnicy państwowi z każdego szczebla administracji, którzy działają w obszarach tematycznych programu
liderzy sektora prywatnego zaangażowani w sprawy sektora publicznego
szefowie organizacji pozarządowych i liderzy społeczności lokalnych zaangażowani w obszary tematyczne programu
liderzy opiniotwórczy, dyrektorzy bibliotek oraz władze uniwersyteckie
liderzy mediów i informacji publicznej, w tym wydawcy, redaktorzy i dziennikarze
Program Open World z przyjemnością przyjmuje osoby z innych środowisk zawodowych niż wymienione powyżej. Uczestnicy powinni wpływać na politykę i sprawy społeczne, cieszyć się szacunkiem w swojej dziedzinie oraz wykazywać cechy przywódcze w co najmniej jednym obszarze tematycznym programu.