FLEXerka na warsztatach Alumni TIES

Alumni Thematic International Exchange Seminars zapewniają absolwentom programów wymiany wyjątkową szansę na zgłębianie tematu ważnych kwestii regionalnych, zdobycie umiejętności poprzez sesje szkoleniowe, współpracę z alumnami oraz ubieganie się o dotacje na realizację projektów społecznych w swoim kraju.

Tegoroczne warsztaty Alumni TIES o tematyce "Różnorodność i Inkluzywność poprzez Dyplomację Sportową" odbyły się w sercu Francji – Paryżu – w dniach 4-8 marca. Uczestnicy poprzez interaktywne dyskusje i sesje tematyczne zgłębiali metody na dotarcie do osób o utrudnionym dostępie do sportu oraz na pokonywanie barier w organizacjach sportowych.

Seminaria te nie tylko zachęcały do dyskusji, lecz także zaopatrywały uczestników w umiejętności i zasoby potrzebne do wprowadzania zmian w ich własnych społecznościach. Swoimi przemyśleniami z wydarzenia podzieliła się Emilia Egeman, alumna programu FLEX z 2023 roku, która dzięki swojej działalności w promowaniu i ułatwianiu dostępu do gry w szachy, została wybrana do udziału w warsztatach.

Emilia jest nie tylko absolwentką programu FLEX, ale również zawodową szachistką. Podczas swojej rocznej wymiany w USA zajęła imponujące dziesiąte miejsce w Mistrzostwach Stanów Zjednoczonych Juniorek w Szachach Błyskawicznych, a także zdobyła zwycięstwo zarówno w Mistrzostwach Świata Osób z Niepełnosprawnościami w Szachach, jak również w Mistrzostwach Polski w Szachach. Poza swoimi znacznymi osiągnięciami na polach szachownicy, Emilia organizuje także lekcje szachów dla osób z Ukrainy w Katowicach. Przeprowadziła także  charytatywny turniej szachowy. W ramach wolontariatu dzieli się swoją pasją do tego sportu również z osobami niepełnosprawnymi.

Warsztaty wywarły na Emilii ogromne wrażenie. Jako orędowniczka inkluzywności w sporcie, bardzo cieszyła się na możliwość poznania chętnie dzielących się swoimi motywującymi przeżyciami uczestników. Od zwyciężczyni gruzińskiej edycji "Mam Talent", która założyła szkołę tańca dla osób niepełnosprawnych, po liderów inicjatyw dyplomacji sportowej – inspirujące narracje otaczały szachistkę ze wszystkich stron. Na Alumni TIES nie zabrakło także uczestników programów takich jak Global Sports Mentoring Program, Women Empowerment Program, Fulbright Program, International Visitor Leadership Program, a także przedstawicieli Ambasady USA, Departamentu Stanu USA i licznych dziennikarzy sportowych.

Ze wszystkich aspektów wydarzenia to właśnie jednak temat różnorodności i inkluzywności przemówił najbardziej do Emilii. Jako osoba z wadą wzroku sama dobrze rozumie, że w sporcie nie zawsze każdy ma równe szanse – więc chce temu zaradzić. Emilia mentorowała i uczyła niepełnosprawnych gry w szachy, a dzięki temu seminarium stała się jeszcze bardziej zmotywowana do walki z uprzedzeniami i dyskryminacją w sporcie.

Szczególnie poruszającą dla Emilii okazała się dyskusja na temat emancypacji kobiet prowadzona przez Vanessę Archontidou, torującą nowe drogi grecką alpinistkę i założycielkę "A Woman Can Be". Jej wyjątkowe wystąpienie miało na celu uświadomienie, jak ważne jest wspieranie kobiet uprawiających sporty – tak rezonujące z Emilią przesłanie tym bardziej wzmocniło jej zaangażowanie w walkę o równość płci w sporcie.

Emilia podczas jej pobytu w Paryżu nawiązała też sporo nowych znajomości, poznała wiele alumnów z całego świata. Szachistka szczególnie cieszy się na przyszłą współpracę przy projektach dla ich lokalnych społeczności. Najbardziej inspirującym dla Emilii okazał się między innymi Pedro z Portugalii, niewidomy student prawa na Uniwersytecie Columbia. Ze wspólnych zainteresowań i podobnych przeciwności, którym codziennie stawiają czoła, zrodził się u nich pomysł na zorganizowanie letniego obozu szachowego dla osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci niedowidzących.

Kolejnym źródłem inspiracji była Reka z Węgier, która podzieliła się swoją historią amputacji nogi na skutek wypadku samochodowego. To właśnie dzięki uprawianiu sportów Reka zaakceptowała swoją protezę, odzyskując lepsze spojrzenie na życie. To zaś pomogło jej odzyskać siłę woli i determinację. Historia Reki sprawiła, że Emilia zdała sobie sprawę, jak ważne jest to poczucie celu i przynależności, które zapewnia sport.

Sport to świetny sposób na nawiązywanie relacji, poznawanie ludzi i samorealizację, dlatego uważam, że każdy powinien mieć do niego równy dostęp, bez względu na płeć, sprawności czy pochodzenie
— Emilia Egeman

W dzisiejszych czasach, w świecie, gdzie dla wielu wciąż istnieją liczne bariery utrudniające równy dostęp do sportu, doświadczenia Emilii stanowią dowód na przekształcającą moc dyplomacji sportowej. Warsztaty Alumni TIES pozwoliły jej rozwijać swoje zaangażowanie w promowanie różnorodności i inkluzywności, ale również nawiązywać cenne relacje z osobami, które podzielają jej poglądy, dzielą z nią te same wartości oraz również chcą działać dla dobra ich lokalnych społeczności. Wspólnymi siłami mają ogromny potencjał, by zmieniać świat sportu – krok po kroku; jedna inicjatywa za drugą.


Previous
Previous

Inspirujący Alumni Programu FLEX

Next
Next

Życie z Rodziną Goszczącą