Inspirujący Alumni Programu FLEX

FLEX Alumni to grupa ciekawych świata uczniów, oddanych wolontariuszy, aktywnych sportowców, uważnych podróżników i młodych liderów. Choć każdy z nich jest różny, łączy ich doświadczenie, które zmieniło ich życie - wymiana FLEX do Stanów Zjednoczonych. Lata później, alumni nadal podążają za swoimi pasjami, odkrywają nowe cele, jednocześnie przyczyniając się do pozytywnych zmian w lokalnych społecznościach. Posłuchajmy ich inspirujących historii!

Bartek Hadryan - z Waszyngtonu aż po niebiosa

W USA

Wymiana Bartka w stanie Waszyngton była dla niego przełomowym doświadczeniem. Chcąc odkryć wszystko, co ma do zaoferowania jego nowe środowisko, zaangażował się w różne aktywności w swojej szkole średniej - wioślarstwo, pływanie, czy biegi przez płotki. Jego rodzina goszcząca, z którą spotyka się raz lub dwa razy w roku, zapoznała go z możliwościami wolontariatu w lokalnej społeczności w New Adventure Church. Szczególnie podobały mu się wyjazdy organizowane przez kościół. W rzeczy samej była to dla Bartka nowa przygoda!

Po wymianie

Wymiana bardzo poszerzyła horyzonty Bartka, ukazując mu możliwości, jakie świat ma do zaoferowania. Bartek uświadomił sobie, że gdy tak wiele ścieżek stoi przed nim otworem, czasem trudno jest wybrać tylko jedną. Jednak mimo wszystko iskra pasji do podróży i poznawania nowych kultur sprawiła, że chciał dalej odkrywać świat i po powrocie wyruszył po więcej zagranicznych przygód!

Nowe możliwości

Po powrocie do Polski po wymianie i ukończeniu polskiej szkoły średniej, zapał do podróżowania zawiódł Bartka do Wiednia, gdzie kontynuował swoje studia przez następne siedem lat. Bartek od zawsze marzył, by latać, co ostatecznie doprowadziło go do pracy jako steward dla szwajcarskich linii lotniczych. Teraz podróżując po całym świecie, Bartek czuje się spełniony, realizując swoje aspiracje. Dzięki temu, że trochę mu zajęło, aby odnaleźć swoją prawdziwą pasję, docenia znaczenie podejmowania małych kroków w kierunku samorealizacji.

Iga Karasińska - z Kansas ku globalnej dyplomacji

W Stanach Zjednoczonych

Gdy Iga przybyła do Topeki, stolicy Kansas, była gotowa poznać każdy aspekt amerykańskiego liceum. Czy to uczestnicząc w meczach tenisowych, pływając, śpiewając w chórze szkolnym czy odbywając wolontariat w swojej lokalnej społeczności, Iga zawsze chętnie się uczyła i nawiązywała kontakty z innymi. Z entuzjazmem brała udział w debatach i konkursach debatanckich, co poprawiło jej umiejętność myślenia pod presją czasu, konstruowania przekonujących argumentów oraz krytycznej analizy problemów. Klub debat, do którego należała, dał jej możliwość zawarcia przyjaźni z amerykańskimi rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach. Nawiązane przyjaźnie oraz rozwój osobisty, którego doświadczyła, uczyniły jej rok naprawdę niezapomnianym. Iga miała też wspaniałą rodzinę goszczącą, a w zeszłym roku, we wrześniu ponownie spotkała się ze swoją host-siostrą, Reagan, w Nowym Jorku.

Po wymianie

Po powrocie do Polski, żądza wiedzy i międzynarodowych doświadczeń doprowadziły Igę z powrotem do USA. Wzięła bowiem udział w programie stypendialnym International Affairs and Security na Uniwersytecie w Yale, w ramach którego poruszano tematy najważniejszych problemów geopolitycznych oraz sposobów stawiania czoła wyzwaniom współczesności. Program zgromadził uczestników z ponad trzydziestu krajów, którzy analizując konflikty globalne, dyskutowali o współczesnych kwestiach bezpieczeństwa. Gdy Iga wróciła ze Stanów, zaangażowała się bardzo w politykę młodzieżową i uczestniczyła w sesjach Europejskiego Parlamentu Młodzieży (EYP) Polska. Zorganizowała nawet swoją własną sesję EYP Poland w Przemyślu!

Nowe możliwości

Iga podjęła studia na Wydziale Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISH) Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie ukończyła socjologię, a obecnie jest na czwartym roku studiów prawniczych. Iga realizuje program Szkoły Prawa Brytyjskiego. Aktywnie uczestniczy też w konferencjach naukowych i publikuje artykuły naukowe.

Iga działa w kilku organizacjach pozarządowych, w tym w Europejskiej Akademii Dyplomacji, Centrum Aktywności Obywatelskiej i Fundacji Ważne Sprawy. Jej rozeznanie w public relations, mediach społecznościowych, marketingu i zarządzaniu projektami bardzo pomogło przy organizowaniu konferencji i projektów dla młodzieży w Polsce, przyczyniając się do podnoszenia poziomu debaty publicznej w kraju. Z pasją do wprowadzania zmian, Iga często ubiega się o granty dla absolwentów FLEX w celu realizacji przeróżnych wartościowych projektów społecznych.

Filip Gawliński - z Karoliny Północnej przez sport i biznes

W Stanach Zjednoczonych 

Amerykańska przygoda Filipa rozpoczęła się w sercu Północnej Karoliny, gdzie odkrył swoją pasję do futbolu amerykańskiego. Filip poświęcił się temu sportowi - zakwalifikował się do drużyny i pomógł jej dotrzeć do finału. Chociaż niewiele zabrakło do zwycięstwa, całe doświadczenie było ogromnym wyczynem!

Pracowity dzień Filipa rozpoczynał się od zajęć o 7:15 rano, na treningu zaś spędzał czas od 14:00 do 17:00. Poza boiskiem poświęcał też czas na wolontariat w kuchni kościelnej, wraz ze swoją rodziną goszczącą, bardzo zaangażowaną w życie kościoła. Filip szybko stał się ukochanym członkiem rodziny, zaprzyjaźnił się nawet z ich psiakiem, Sparkym. Chcąc ponownie się spotkać, odwiedził swoich hostów podczas Święta Dziękczynienia, znów zanurzając się w ich codziennym życiu.

Po wymianie

Po powrocie do Polski Filip dalej poszerzał swoje horyzonty, podejmując wyzwanie nauki mandaryńskiego, tym samym pielęgnując swoje zamiłowanie do nowych kultur i języków. Filip ma również ogromną pasję do fitnessu - uprawia kulturystykę i podnoszenie ciężarów. Mantra "w zdrowym ciele zdrowy duch" głęboko z nim rezonuje, doskonale oddając jego zaangażowanie w swój fizyczny i psychiczny dobrostan.

Nowe możliwości

Doświadczenia w Stanach nie tylko wpłynęły na rozwój osobisty Filipa, ale także otworzyły drzwi do ekscytujących możliwości w jego życiu zawodowym. Pracując obecnie dla jednej z amerykańskich firm, Filip bardzo ceni sobie możliwość codziennego kontaktu z amerykańską kulturą i wykorzystywania umiejętności językowych nabytych podczas roku na wymianie. Cieszy się swoją pracą, korzysta z okazji na czynienie postępów i nadal poszukuje nowych wyzwań.

Amelia Jangas - od Oregonu do opieki zdrowotnej i polityki

W Stanach Zjednoczonych

Historia Amelii na wymianie rozpoczyna się w urokliwym miasteczku Hillsboro w stanie Oregon, gdzie uczęszczała do Glencoe High School. Tam zainspirowana swoją ulubioną nauczycielką, z którą nadal utrzymuje kontakt i bardzo sobie ją ceni, zafascynowała się między innymi psychologią. Amelia nie ograniczała się jedynie do nauki; zaangażowała się także w color guard w szkolnej orkiestrze, softball oraz wolontariat, poznając lokalną kulturę i nowych znajomych. Aktywnie uczestniczyła w klubach takich jak Glencoe Key Club czy Sparrow's Club, gdzie organizowane były akcje charytatywne, poświęcone szczególnie dzieciom z chorobami nowotworowymi. Jej wcześniejsze doświadczenia z wolontariatem w Polsce, jak w akcjach dawstwa szpiku kostnego, sprawiły, że chętnie włączyła się w działalność tych organizacji w USA.

Po wymianie

Mimo marzeń o studiowaniu za granicą w Skandynawii od szkoły podstawowej, życie doprowadziło Amelię na Uniwersytet Medyczny w Warszawie. Zainspirowana swoimi doświadczeniami w USA, aktywnie zaangażowała się w organizacje młodzieżowe i ostatecznie dołączyła do partii. Pandemia, chociaż początkowo zakłóciła jej plany studiów za granicą, dała Amelii czas na głębsze zaangażowanie się w aktywność polityczną.

Nowe możliwości

Amelia startowała jako najmłodsza kandydatka w wyborach do sejmu w swoim okręgu. Brała również udział w wyborach do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Zaangażowana w różnorodne organizacje młodzieżowe, pełni jednocześnie funkcję przedstawicielki Młodej Lewicy do spraw ochrony zdrowia oraz wiceprezesa koła naukowego audiologiczno-foniatrycznego w Szpitalu Dziecięcym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Amelia aktywnie uczestniczy też w konferencjach, organizuje spotkania dla klubu naukowego i pracuje jako asystentka medyczna w klinice. Dużo satysfakcji daje jej podążanie ścieżką naukową, szczególnie tak blisko związaną z medycyną. Amelia z niecierpliwością oczekuje na to, co przyniesie przyszłość, i czuje, że każda zmiana w jej życiu otwiera nowe furtki na szanse do rozwoju.

Oliwia Łubińska - z Wirginii po inicjatywy społeczne

W Stanach Zjednoczonych

Oliwia swój rok wymiany spędziła w malowniczym, otoczonym górami miasteczku Charlottesville w Wirginiii. Z siedmioletnim doświadczeniem w koszykówce, dołączyła do drużyny w swoim amerykańskim liceum, gdzie grała dwa sezony. Podczas sezonu wiosennego spróbowała też swoich sił w lekkoatletyce. Dla Oliwii jej drużyna i trenerzy okazali się być wspaniałymi mentorami, na których zawsze mogła polegać.

Poza sportem, zafascynowały ją zajęcia z AP Government i AP Psychology, wzbudzając jej zainteresowanie polityką. Aktywnie uczestniczyła w różnych szkolnych klubach, w tym w klubie wielokulturowym. Definiującym momentem podczas jej wymiany był czas spędzony na obserwowaniu pracy Profesor Jellene Done Smith na Uniwersytecie Wirginii. Dzięki temu doświadczeniu Oliwia zgłębiła tematy ekonomii Charlottesville, kryzysu mieszkaniowego studentów oraz historii Afroamerykanów i niewolnictwa. Poznała także kulisy funkcjonowania amerykańskiego college'u.

Po wymianie

Po powrocie do Polski Oliwia w pełni skorzystała na zdobytej wiedzy i doświadczeniach. Stała się reprezentantką swojego rodzinnego miasta, Kutna, w ramach programu FLEX, co pozwoliło jej na organizację przeróżnych dobroczynnych projektów społecznych. Chcąc wprowadzać więcej pozytywnych zmian, zaangażowała się w wolontariat w Fundacji Webkorki, gdzie udziela korepetycji z języka angielskiego dzieciom i przeprowadza różne akcje charytatywne. 

Nowe możliwości

Czerpiąc inspirację z amerykańskiego systemu edukacji, Oliwia nie tylko planuje studiować stosunki międzynarodowe lub prawo w Stanach, ale już teraz jej celem jest wprowadzenie większej ilości zajęć pozalekcyjnych do swojej szkoły w Polsce, skoro extracurriculars tak prężnie działają w USA. Oliwia zaraża swoje koleżanki i kolegów z liceum zaangażowaniem. Organizowała szkolne wydarzenia, tworzyła przewodniki stypendialne i promowała aktywny udział w życiu społecznym szkoły, wierząc, że pozytywne zmiany zaczynają się od jednej osoby i tym samym mieć ogromny wpływ na całe otaczające nas środowisko. Z wizją promowania wielokulturowości i wymian międzynarodowych, Oliwia planuje wdrażać projekty łączące młodzież z różnych krajów, wzmacniając przede wszystkim wzajemne zrozumienie i szacunek do innych kultur.

Oliwia, razem z innymi absolwentami programu FLEX, wygrała także bilety na podróż Interrail przez Europę. Planuje wykorzystać je podczas nadchodzących wakacji i nie może się doczekać, aż razem z przyjaciółmi przeżyją kolejną świetną przygodę!

Norbert Sułek - Od Stanu Iowa po Azory

W Stanach Zjednoczonych

Norbert podczas swojej wymiany trafił do malowniczego miasteczka Norwalk w stanie Iowa, gdzie zanurzył się w różnorodnych aktywnościach i pracy wolontariackiej. Jego host mama, która była także lokalną koordynatorką, przedstawiła mu wiele możliwości wolontariatu, dzięki czemu mógł poznać nowe osoby w swojej społeczności i stworzyć z nimi trwałe więzi.

Jednym z najbardziej cenionych przez Norberta doświadczeń, pośród wielu związanych z różnymi festiwalami i organizacją wydarzeń, był wolontariat w ogrodzie botanicznym. Zafascynowany pięknem ogrodu podczas pierwszej wizyty z amerykańskimi przyjaciółmi, skorzystał z okazji, by zaoferować tam swoją pomoc, by potem już jako przewodnik oprowadzać po nim gości.

W szkole Norbert dołączył do klubu tenisowego, gdzie gry ze znajomymi sprawiały mu naprawdę wielką frajdę. Uczestniczył również w klubie artystycznym. Od ceramiki po organizację szkolnych wydarzeń, Norbert cieszył się każdym dniem i wykorzystywał swój czas w Stanach w stu procentach!

Po wymianie

Po powrocie do Polski Norbert rozpoczął bioekonomię na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Kierunek ten nie tylko pozwala mu zdobywać wiedzę i umiejętności praktyczne z biotechnologii, czy zrównoważonego zarządzania zasobami, lecz także zapewnia unikalne możliwości międzynarodowej współpracy z innymi uczelniami na świecie!

Nowe możliwości

Norbert kontynuował angażować się w organizację wydarzeń dobroczynnych, pomagając w przeprowadzeniu akcji Kartka Świąteczna dla Seniorów we Wrocławiu. Pragnąc dalej poszerzać swoje horyzonty, Norbert zaaplikował na program Erasmus na wyspie Sao Miguel na Azorach, z którego niedawno wrócił. W porównaniu z zatłoczonym Wrocławiem, życie na wyspach płynęło mu wiele wolniej i spokojniej. Studiował bioekonomię, mieszkał w tętniącym życiem akademiku z innymi studentami Erasmusa tuż przy oceanie, szybko nauczył się surfować i zakochał się w tym sporcie. Norbert zwiedził także sąsiednie wyspy, brał udział w lokalnych wydarzeniach i festiwalach oraz spędzał dni na plaży z przyjaciółmi. Od przejażdżek po malowniczych miejscach, po kąpiele w źródłach termalnych, życie na Azorach bardzo zbliżyło go do natury!

Previous
Previous

Pierwsze kroki w amerykańskim liceum

Next
Next

FLEXerka na warsztatach Alumni TIES