Future Leaders Exchange (FLEX) Abroad

FLEX Abroad to program wymiany kulturowej skierowany do polskich rodzin i młodzieży amerykańskiej. Młodzi ludzie ze Stanów Zjednoczonych przez rok szkolny uczęszczają do warszawskich szkół średnich. Przez ten czas mieszkają w domach rodzin goszczących. Ty także możesz dołączyć do programu FLEX Abroad!   

Pierwsza edycja FLEX Abroad miała miejsce w Polsce w 2022 roku. Program jest w całości finansowany przez Departament Stanu USA. Uczestnicy i uczestniczki FLEX Abroad otrzymują stypendia, które umożliwiają im pokrycie wydatków osobistych. Ważną rolę w Programie odgrywają rodziny goszczące, które przyjmują uczniów i uczennice do swoich domów na jeden rok szkolny. Dzięki rodzinom goszczącym amerykańska młodzież poznaje polskie tradycje, zwyczaje i staje się częścią społeczności lokalnej.

Kim są uczestnicy i uczestniczki FLEX Abroad?

FLEX Abroad jest skierowany do nastolatków w wieku od 15 do 19 lat. Na co dzień, uczestnicy i uczestniczki uczęszczają do amerykańskich liceów. Niektórzy właśnie ukończyli edukację i są na tzw. “gap year”, czyli rocznej przerwie w edukacji na zdobycie doświadczenia w międzynarodowym środowisku.  

Program FLEX Abroad zapewnia uczestnikom i uczestniczkom z USA:  

  • rekrutację i miejsce w szkole średniej w Warszawie;

  • organizację podróży z USA do rodziny goszczącej w Polsce;

  • miesięczne stypendium na pokrycie wydatków osobistych;

  • ubezpieczenie medyczne;

  • opiekę Lokalnego Koordynatora w Warszawie;

  • szkolenie przedwyjazdowe;

  • kurs języka polskiego;

  • program kulturowy np. wyjścia do teatru, wycieczki itd.

Młodzi ludzie będą w Polsce ambasadorami amerykańskiej kultury. Ich rolą jest także promowanie wzajemnego zrozumienia pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi. Podczas pobytu w Polsce będą także tworzyć trwałe relacje z rodzinami goszczącymi i społecznościami lokalnymi. Uczniowie i uczennice będą zdobywać w Polsce umiejętności przywódcze, angażować się w działania mające na celu poznanie społeczeństwa i wartości kraju przyjmującego. Uczestnicy i uczestniczki FLEX Abroad będą jednocześnie uczyć innych o społeczeństwie i wartościach USA.  

Zostań rodziną goszczącą!  

Rodziny goszczące przyjmują do swoich domów uczniów i uczennice ze Stanów Zjednoczonych na okres jednego roku szkolnego. Podczas wymiany kulturowej amerykańska młodzież staje się częścią polskiej rodziny, uczestniczy w jej życiu codziennym i kulturalnym. Rodziną goszczącą może zostać każdy, kto spełnia określone warunki.  

Aby wziąć udział w Programie FLEX Abroad i stać się rodziną goszczącą należy:  

  1. Wypełnić Ankietę.

  2. Poczekać na naszą odpowiedź.

  3. Wziąć udział w szkoleniu i dopełnić formalności.

  4. Powitać ucznia lub uczennicę w Twoim domu!

Dlaczego warto gościć ucznia lub uczennicę z USA?  

Program FLEX Abroad daje możliwość poznania kultury Stanów Zjednoczonych, a jednocześnie pozwala podzielić się zwyczajami i tradycją polską. Wymiana kulturowa jest niezwykle wartościowym doświadczeniem i niesamowitą przygodą. Korzyści z udziału w programie FLEX Abroad odczuwają wszyscy członkowie rodziny. Zostając rodziną goszczącą zyskujesz:  

  • rozwój kompetencji międzykulturowych;  

  • bezpośredni kontakt z młodzieżą amerykańską i rozwój kompetencji językowych; 

  • możliwość przebywania na co dzień z amerykańskimi rówieśnikami z USA i pokazania swojego kraju;  

  • szansę na zbudowanie trwałych relacji i poszerzenie grona znajomych w środowisku międzynarodowym;  

  • udział w szkoleniach i wydarzeniach organizowanych przez American Councils; 

  • wiedzę na temat kultury i historii USA; 

  • możliwość podzielania się historią i kulturą Polski;  

  • niesamowitą przygodę i szansę na długotrwałe przyjaźnie!  

Rodziny goszczące nie muszą mówić w języku angielskim. Uczniowie i uczennice będą uczyć się języka polskiego w ramach wymiany kulturowej. Jeszcze przed wyjazdem do Polski odbędą także szkolenie językowe. 

Rodziny wezmą udział w szkoleniu zorganizowanym przez American Councils, które przygotuje wszystkich członków do roli rodziny goszczącej. Otrzymają także materiały edukacyjne, które pomogą przygotować się do goszczenia ucznia lub uczennicy z zagranicy.   

American Councils zapewnia wsparcie lokalnego koordynatora oraz pakiet informacji, wskazówek oraz możliwości związanych z udziałem w Programie FLEX Abroad w roli rodziny goszczącej. Dzielimy się naszymi dobrymi praktykami, zgromadzonymi na bazie niemal 30-letniego doświadczenia w organizowaniu programów kulturowych na całym świecie. 

Osoby uczestniczcące w programie FLEX Abroad 2023/2024 wraz z rodzinami goszczącymi na lotnisku Chopina w Warszawie.

Jakie obowiązki mają rodziny goszczące?

Rodziny, u których mieszkają uczestniczki i uczestnicy Programu FLEX Abroad zobowiązują się do:

  • zapewnienia zakwaterowania uczniowi w czasie trwania roku szkolnego: miejsce do spania, nauki i trzymania rzeczy osobistych (uczniowie mogą mieć swój pokój lub dzielić przestrzeń ze swoim host rodzeństwem tej samej płci); 

  • wyżywienia min. 3 posiłki dziennie; 

  • przyjęcia ucznia jako część rodziny na czas ich pobytu w Polsce; 

  • wzięcia udziału w szkoleniu przed goszczeniem ucznia w swoim domu; 

  • dopełnienia formalności aplikacyjnych.  

Szczółowe informacje na temat FLEX Abroad i rodzin goszczących znajdziesz w naszej Broszurze.

Zapraszamy do Aplikowania!  

Osoby uczestniczące w programie FLEX Abroad 2023/2024 wraz z rodzinami goszczącymi podczas pikniku.

Kim są osoby uczestniczące w programie FLEX Abroad 2023/2024?

Chase, Jacob, Jordan, Maadhavan, Mrgaret i Sophie to wspaniałe osoby, które w tym roku mieszkają u sześciu niesamowitych polskich rodzin.

Profile uczestniczek i uczestników programu FLEX Abroad poznasz
TUTAJ!

Kim są Rodziny Goszczące w programie FLEX Abroad?

Życie z rodzinami goszczącycmi to niesamowite doświadczenie. Relacje amerykańskich nastolatków z życia u polskich rodzin znajdziesz

TUTAJ!

FLEX Abroad jest administrowany przez Fundację American Councils for International Education, przy wsparciu Ambasady USA w Warszawie, Miasta Stołecznego Warszawy, Mazowieckiego Kuratorium Oświaty oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.